Élettársi közös vagyon megosztása
"Tisztelt Ügyvéd Úr! ... évi kapcsolatom párommal megromlott. (Kapcsolat kezdete: ...) ....-a óta együtt élünk. Az összeköltözésről írásos, szabadon fogalmazott nyilatkozat is született, melyet szülei aláírása is igazol tanúként. A ház, ő és szülei között megosztott közös tulajdon. A kapcsolatba háztartási és lakberendezési tárgyakat és eszközöket hoztam. Anyagi téren az elejétől fogva közösen rendelkezünk (rezsi, bútor vásárlás, egyéb kiadások) Minden bevételről, kiadásról háztartási napló van vezetve. ....hó óta folyamatosan felújítottuk együtt a ...-ben épült emeletes családi házat. Összesen: ... Ft összegben Családot alapítottunk és ... fiaink születtek, akiket szintén együtt nevelünk (Hivatalos apasági elismerő nyilatkozat van. Jelenleg GYED-en vagyok a gyerekekkel. Bevételi forrásom most a családi pótlék és GYED összege, de korábban ...-e óta bejelentett munkahelyen dolgoztam, mint ...s és a későbbiekben is oda megyek vissza dolgozni a fiúk 3 éves korában. Párom foglalkozása ....Kérdésem az lenne, hogy milyen anyagi követeléseim lehetnek ebben a helyzetben és megközelítőleg milyen összegben vagy részben. Illetve neki milyen követelései lehetnek?"
A 2014. március 15.től hatályos új Ptk. szerint az élettársak között - élettársi vagyonjogi szerződés hiányában - vagyonközösség nem jön létre, az élettársak ugyanis az együttélés alatt - a házastársakkal ellentétben - önálló vagyonszerzők maradnak. Az életközösség megszűnése esetén azonban bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül. A vagyonszaporulat megosztásának módja a korábbihoz hasonló módon, a szerzésben való közreműködés arányában, ha pedig ez nem állapítható meg, egyenlő mértékben történik, kivéve azonban, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene. Számomra az új Ptk. szabályozásából az következik, hogy az élettársi együttélés alatt az egyik élettárs különvagyonához tartozó ingatlanon eszközölt értéknövelő beruházás már nem fog közös tulajdont keletkeztetni, a másik élettársnak (csupán) kötelmi igénye lehet az értéknövelő beruházás révén előállt vagyonszaporulatnak, vagyis a beruházás révén előállt értéknövekménynek a szerzésben való közreműködés arányában történő megosztására, és az őt megillető rész kiadására. A korábbi szabályozással ellentétben nem lesz tehát lehetőség a tulajdonjog élettársi közös szerzés címén történő megállapítására. Annak természetesen továbbra sem lesz akadálya, hogy a tulajdonjog, ha annak feltételei fennállnak, más jogcímen (pl. ráépítés) megállapítassék.
Mindezen előbbi okokra tekintettel e szolgáltatás igénybevételével adott tanácsért semmilyen felelősséget nem áll módomban vállalni! Kérem, hogy válaszaimat iránymutatásnak tekintve esetleges jogi lépések megtétele előtt mindeképpen konzultáljon szakemberrel!
Az ingyenes online tanácsadás igénybevételével Ön hozzájárul ahhoz, hogy a nagyobb körben érdeklődésre számot tartó kérdései, illetve az ezekre adott válaszok - anonimizált formában, az Ön bármilyen módon történő azonosítását kizáró módon - honlapomon közzétételre kerüljenek.
Ezt a honlapot dr. Fülöp Botond, a Pécsi Ügyvédi Kamarában bejegyzett ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a https://www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatók.
Elérhetőség
Dr. Fülöp BotondPécs, Király u. 15.
Komló, "Tröszt" irodaház
Pécsi út 1.
Tel./Fax: +36.72/281-299
Mobil: +36.70/592-7517
drfulopbotond@gmail.com