Ajándék visszakövetelése 7.

 
"Tisztelt Ügyvédi Úr! A honlapjukon olvastam el amit részletesen írnak az ajándék visszaköveteléséről. Egy ügyben szeretném a véleményüket kérni. A férjemmel éppen építkezünk, de az egész építkezés a férjem neve alatt folyik. Az építkezéshez anyagilag én, mint a feleség is hozzájárulok. Úgy állapodtunk meg a férjemmel hogy amint kész a ház, az anyagi hozzájárulásom mértékében nekem ajándékoz a házból annyi részt, ami megillet. A kérdésem az, hogy a jövőben ezt a részt visszakövetelheti a férjem, ha netalántán elválnánk? Még úgyis hogy én tulajdonképpen azt a részt kifizettem? Érdemesebb adásvételi szerződésben ezt intézni? Köszönettel,"
 
Tisztelt Kérdező!
 
Az ajándék visszakövetelésének lehetősége - különösen az ajándékozásra indító feltevés végleges meghiúsulására alapított igény esetén - nagyban függ a szerződés szövegétől. Ha például belefoglalják a szerződésbe, hogy az ajándékozásra nem valamilyen konkrét feltevésre figyelemmel kerül sor, vagyis az ajándékozónak nincs semmilyen elvárása a megajándékozottal szemben, akkor a visszakövetelés ezen a jogcímen aligha lesz lehetséges. Egyébként arra is lehetőség van, hogy ajándékozási szerződés helyett arra irányuló megállapodást kössön a férjével, hogy a házassági vagyonjogi alapon ingatlan-nyilkvántartáson kívül szerzett tulajdonjogát a megfelelő tulajdoni hányafban feltüntessék az ingatlan-nyilvántartásban. A tényleges jogi helyzetnek és a felek valódi szerződési akaratának sokkal inkább ez a megoldás felelne meg, mert itt valójában valószínáleg nem arról lenne szó, hogy a férje a saját vagyona rovására részesítené Önt juttatásban, hanem olyan vagyont "ajándékozna" Önnek, ami amúgy is az Öné, csak az ingatllan-nyilvántartásban való feltüntetése maradt el. Nem valódi ajándékozásról lenne tehét szó, hanem az ingatlan-nyilvántartási állapot hozzáigazításáról a tényleges (ingatlan-nyilvántartáson kívüli) tulajdoni állapothoz, ezért - legalábbis ezerintem - célszerűbb lenne a szerződést is ennek megfelelően elkészíteni.
 
Mivel az online jogi tanácsadás nem alkalmas a probléma teljes körű feltárására, az így adott válasz sem lehet minden kétséget kizáróan pontos. Az online jogi tanácsadás ezen formájában az Ön által vázolt eset csak korlátozottan ismerhető meg, nincs mód személyes konzultációra, az iratanyag áttekintésére, illetve a többi fél nyilatkozatának beszerzésére, álláspontja megismerésére. Az online jogi tanácsadás ennél fogva nem alkalmas minden szempont figyelembe vételével megadott, teljes körű válasz megadására. 
 
Kérem, vegye figyelembe, hogy a kérdésekre adott válaszok alapját minden esetben az adott időpontban hatályos jogszabályok és bírósági jogyakorlat képezi, ám mivel a jogszabályok folyamatosan változnak, ezért nincs semmi biztosíték arra nézve, hogy a válaszok az olvasás időpontjában is helytállóak még jogilag.
 

Mindezen előbbi okokra tekintettel e szolgáltatás igénybevételével adott tanácsért semmilyen felelősséget nem áll módomban vállalni! Kérem, hogy válaszaimat iránymutatásnak tekintve esetleges jogi lépések megtétele előtt mindeképpen konzultáljon szakemberrel!

Az ingyenes online tanácsadás igénybevételével Ön hozzájárul ahhoz, hogy a nagyobb körben érdeklődésre számot tartó kérdései, illetve az ezekre adott válaszok - anonimizált formában, az Ön bármilyen módon történő azonosítását kizáró módon - honlapomon közzétételre kerüljenek.

 


Ezt a honlapot dr. Fülöp Botond, a Pécsi Ügyvédi Kamarában bejegyzett ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a https://www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatók.



Elérhetőség

Dr. Fülöp Botond

Pécs, Király u. 15.

Komló, "Tröszt" irodaház
Pécsi út 1.


Tel./Fax: +36.72/281-299
Mobil: +36.70/592-7517