EMVA-ból finanszírozott turisztikai fejlesztési célú támogatás ügyében hozott közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezése
Ezen túl, a bíróság figyelmébe ajánlottuk a 30/2014. számú közigazgatási elvi határozatot, mert a Kúria ezen határozata – melynek alapjául szintén egy EMVA-támogatás keretében benyújtott kifizetés iránti kérelem elutasítása szolgált - számos, a jelen ügyben is érvényes megállapítást tartalmazott. Mindenek előtt megállapítható, hogy a Kúria az általunk is hivatkozott uniós jogi aktusok alapján vizsgálta a határozat jogszerűségét. Másodszor, a Kúria – csakúgy mint mi a keresetünkben – kiemelte az ítéletében, hogy az Európai Bíróság joggyakorlata értelmében a szankciót megfogalmazó rendelkezéseknek arányosnak és a legitim célhoz kötötten szükségesnek kell lenniük, a jogalkotó kötelezettsége a korlátozás legenyhébb eszközét választani és az okozott hátrány nem lehet aránytalan az elérni kívánt célhoz képest. Harmadszor, és talán jelen ügy szempontjából ez a leglényegesebb megállapítás, a Kúria megállapította, hogy a támogatásból való kizárást előíró represszív jellegű szankció akkor felel meg az arányosság elvének, ha visszaélésszerű magatartást szankcionál, ezért ítéletében a Kúria kifejezetten arra utasította a jogerős ítéletet meghozó bíróságot, hogy vizsgálja meg: megállapítható-e visszaélés, vagyis a felperes mesterségesen teremtette-e meg a kifizetés feltételrendszerét. Márpedig az nem vitatható, hogy ügyfelünkkel kapcsolatban még csak a gyanúja sem merült fel semmiféle visszaélésszerű magatartásnak, ezzel kapcsolatos megállapítás alperes (illetve az első fokú hatóság) egyetlen határozatában sem szerepelt. Negyedszer, a Kúria határozatában kiemelte, hogy a közvetlenül hatályos uniós jog és a belső jog közötti ellentmondást – az uniós jog primátusa elvének megfelelően – a belső jog mellőzésének jogtechnikai megoldásával kell feloldani.
Végül kénytelenek voltunk megdöbbenésünket kifejezni amiatt, hogy 12 évvel az EU-csatlakozásunk után az MVH első fokon és a Miniszterelnökséget Vezető Miniszter másodfokon olyan határozatokat hoz EU-s támogatási ügyekben, az ezen határozatok felülvizsgálata iránti bírósági eljárásban pedig a jogi képviselők olyan beadványokat nyújtanak be – a törvényi határidőt 4-5 hónappal büntetlenül elmulasztva -, melyekben még csak említést sem tesznek azokról a közvetlenül alkalmazandó, mindenki számára kötelező jellegű uniós jogszabályokról, melyek az általuk hivatkozott magyar jogszabályokkal szemben elsődlegességet élveznek. A jelen ügyhöz hasonló ügyekben felmerülő jogkérdéseket nem lehet az uniós jog figyelmen kívül hagyásával megítélni, s így nem mellőzhető azon kérdés vizsgálata sem, hogy a keresetben foglalt uniós jogszabályok tükrében alperes jogszerűen minősítette-e a legsúlyosabb, represszív jellegű szankció alkalmazását indokló szabálytalanságnak a két épületre vonatkozó használatbavételi eljárás állítólagos határidőn túli megindítását.
A bíróság valamennyi keresetünknek helyt adott: a korábbi kifizetési kérelmeket visszavonó és az ügyfelünket a támogatásból kizáró határozatokat - az első fokú határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, az elutasított kifizetési kérelmekkel kapcsolatban pedig a hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte.
A bíróság álláspontja szerint megalapozott volt a felperes azon hivatkozása, hogy az első használatba vételi engedély megadására vonatkozó kérelem mindhárom épületre vonatkozott, így a használatba vételi eljárás határidőben lett megindítva. Helytállóan hivatkozott arra a felperes, hogy az akkor még el nem készült épületek vonatkozásában benyújtott kérelemről is döntenie kellett volna a hatóságnak, függetlenül attól, hogy a kérelem teljesíthető-e vagy nem. Amennyiben a benyújtott kérelem nem teljesíthető, a kérelem elutasításáról kellett volna a hatóságnak rendelkeznie. Miután azonban a kérelmet elutasító döntést a hatóság nem hozott, a felperes alappal várhatta a benyújtott kérelem alapján, hogy a másik két épület vonatkozásában, azok elkészültét követően a hatóság döntést hoz a használatbavételi engedély iránti kérelem tárgyában.
A Vhr. 25. § (8) bekezdésének alkalmazása során – erre vonatkozó konkrét előírás hiányában – nincs annak jelentősége, hogy a használatbavételi engedély kiadása iránt előterjesztett kérelem a benyújtás időpontjában alkalmas-e a kérelem érdemi elbírálására, illetve az teljesíthető-e. E körben kizárólag annak van jelentősége, hogy maga a kérelem az eljárás megindításának tekintendő-e. A 25. § (8) bekezdés ugyanis nem határoz meg olyan feltételt, hogy a megvalósítási határidő lejártát megelőzően benyújtott kérelemnek a benyújtás időpontjában teljesíthetőnek kell lennie. A jogszabály kizárólag azt írja elő, hogy az ügyfélnek a megvalósítási határidő letelte előtt igazolt módon meg kell indítani a jogerős hatósági engedély megszerzésére irányuló eljárást és a jogerős engedélyt csatolnia kell az utolsó kifizetési kérelemhez. Azt pedig az alperes sem vitatta, hogy a két épületre vonatkozó jogerős használatbavételi engedélyeket a felperes az utolsó kifizetési kérelméhez csatolta. Így az alperes a perbeli eljárás során azt nem vizsgálhatta, hogy a használatbavételi engedély megadása iránti kérelem benyújtásának a jogszabályi feltételei az első kérelem alapján a másik két vonatkozásában is fennálltak-e. A Vhr. 25. § (8) bekezdése alapján kizárólag az vizsgálható, hogy a használatbavételi engedély megadása iránti kérelem ezen épületekre is vonatkozott-e. Márpedig a csatolt használatbavételi engedély iránti kérelemből megállapítható, hogy az a két vitatott épületre is kiterjedt, amit utólag nem lehet be nem nyújtottnak minősíteni arra hivatkozva, hogy a kérelem benyújtásának és érdemi elbírálásának nem álltak fenn a feltételei.
Az el nem bírált használatbavételi engedély kiadása iránti kérelem pedig a bíróság megítélése szerint az MVH eljárási törvény 77. § (3) bekezdésében rögzített elháríthatatlan külső oknak minősül, amely kizárja az intézkedésben való jogosulatlan részvétel megállapíthatóságát. Azzal, hogy az építésügyi hatóság a két perbeli faház vonatkozásában a felperes kérelmét nem bírálta el, így a felperest megfosztotta a jogorvoslati lehetőségétől, továbbá attól, hogy a kérelem elutasítása esetén a használatbavételi engedély kiadására irányuló kérelmet újból előterjessze. Az ugyanis bizonyítást nyert, hogy a megvalósítási határidő letelte előtt másfél hónappal a két szóban forgó faház építése is befejeződött, a beruházás megvalósult, így a megvalósítási határidő leteltéig semmi akadálya nem lett volna annak, hogy a felperes újabb használatbavételi engedély kiadása iránti kérelmet terjesszen elő. Jelen esetben az építésügyi hatóság hibájára vezethető vissza az, hogy a határidőben benyújtott, perbeli faházak vonatkozásában előterjesztett kérelemről nem döntött, ezért kényszerült arra a felperes, hogy újból kérelmezze ezen faházak esetében a használatbavételi engedély kiadását.
A bíróság teljes egészében osztotta az uniós jogi rendelkezésekkel kapcsolatos álláspontunkat is. Kiemelte: a 2988/95/EK. Euratom rendelet 1.cikk (2) bekezdésében rögzített „szabálytalanság” fogalom alkalmazása szempontjából azt kell mindenek előtt figyelembe venni, hogy felperes a megadott határidőben a használatbavételi engedély jogerős megadását eredményező kérelmét benyújtotta a megépített épületekre, és nem követett el olyan magatartást – ilyen magatartásra az alperes sem hivatkozott – amellyel az uniós vagy magyar költségvetésnek kárt okozott volna. Ebből következően az Euratom rendelet 4., illetve 5. cikkében foglalt intézkedések, illetve szankciók alkalmazására nem kerülhetett sor. A közvetlenül hatályos uniós jog rendelkezései elsődlegesek a belső jog, így a Vhr. 34. §-ban és 35. §-ban írt szabályozással szemben is. Az MVH eljárási törvény 69. § (1) bekezdés e.) pontjának, Vhr. 34. §-ának és 35. § (1) bekezdésének alperes általi értelmezése ellentétes a közvetlenül alkalmazandó 65/2011/EU rendelet 4. cikkének rendelkezéseivel is, tekintettel arra, hogy a legsúlyosabb következményt az uniós rendelet olyan esetekben tartja szükségesnek, amikor a kedvezményezett megakadályozza az ellenőrzések elvégzését, a kifizetéshez szükséges feltételek mesterséges megteremtése révén a támogatási rendszer céljaival ellentétes előnyhöz kíván jutni, továbbá amennyiben megállapítást nyert, hogy a kedvezményezett szándékosan hamis nyilatkozatot tesz.
Ebből következően még amennyiben felperes a használatbavételi engedély kiadása iránti kérelmet határidőn túl nyújtotta volna is be az építésügyi hatóság felé, abban az esetben is ellentétes a legsúlyosabb szankció – a támogatásra való jogosultság megvonása, kifizetési kérelem elutasítása, felvett támogatási összeg visszafizetése – alkalmazása a fent hivatkozott uniós jogszabályok előírásaival.
A honlapon található információk csupán tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi vagy egyéb szakmai tanácsnak. A felhasználó ezen információkra alapított döntése, illetve cselekménye ennél fogva kizárólag a felhasználó felelőssége. Amennyiben tanácsra van szüksége konkrét jogi problémájával kapcsolatban, vagy a honlapon közölt információkról szeretne további tájékoztatást kapni, kérem, döntése meghozatala előtt feltétlenül lépjen kapcsolatba velem.
Hasonló jogi problémája van? Lépjen velem kapcsolatba itt!
Regisztráljon honlapomra! Évi 3.000,- Ft használati díj megfizetése ellenében - a Felhasználási Feltételekben foglaltak szerint - egy éven át korlátlan hozzáférést kap a honlap díjköteles tartalmi elemeihez is, melyek jelenleg az alábbiak:
- a "Fejezetek a deviza alapú kölcsönszerződésekkel kapcsolatos jogi kérdések köréből" című e-book,
- a "Követelések határon átnyúló érvényesítésének és behajtásának jogi eszközei az Európai Unióban (kérdések - válaszok) ) I. Polgári és kereskedelmi ügyek" című e-book,
- az Európai Unió Bírósága előtt folyamatban lévő magyar vonatkozású ügyek heti rendszerességgel aktualizált listája,
- a deviza alapú kölcsönszerződésekkel kapcsolatos ügyeimben született anonimizált bírósági határozatok.
Ezen túl, a regisztrált felhasználókat e-mailben tájékoztatom, valahányszor új tartalom kerül a honlapra.
A regisztráció édekében töltse ki az alábbi regisztrációs űrlapot!
Új regisztráció
Ezt a honlapot dr. Fülöp Botond, a Pécsi Ügyvédi Kamarában bejegyzett ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a https://www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatók.
Elérhetőség
Dr. Fülöp BotondPécs, Király u. 15.
Komló, "Tröszt" irodaház
Pécsi út 1.
Tel./Fax: +36.72/281-299
Mobil: +36.70/592-7517
drfulopbotond@gmail.com